    Samsung ViewFinity LS49C950UAU - 124.5 cm (49") - 5120 x 1440 pixels DQHD LED Monitor
    (UK Consumers)
    ex. VAT (Rest of World)
    PayPal Credit 0% for 4 months
    BRAND NEW
    GLOBAL SHIPPING – UPS & DHL
    BUSINESS CUSTOMERS – please email: Sales@clove.co.uk
    FAST SHIPPING – All orders
    Key Features
    • See more in every shade while working on video or design projects with VESA DisplayHDR 400
    • A clutter free workspace with DisplayPort, 2 HDMI inputs, USB and USB Type-C inputs that support 90W charging
    49'', 32:9, 3000:1, 350 cd/㎡, 5ms, 120Hz, VA, 1000R, 100~240V, 44W, 210 W, 1147.6 x 568.4 x 420.5 mm, 15.6 kg
    Expand your creative realm
    Panoramic productivity - Dual QHD in 1000R curvature
    Immerse yourself in enhanced productivity for all your projects. A 49" 1000R curved display wraps around you in 32:9 aspect ratio, closely matching your field of view. You can see and do more with a wider screen in Dual QHD, for more productivity with more comfort.
    Realise richer, more refined shades - VESA DisplayHDR 400
    A clean connectivity hub - Versatile connectivity
    A monitor and docking station in one. Tap into DisplayPort, 2 HDMI inputs, USB and USB Type-C inputs that support 90W charging. Connect, transfer and see across devices using the monitor as your hub, and keep your desk less cluttered.
    Sound without taking up space - Built-in speakers
    Swap devices with ease - Built-in KVM Switch
    Comfort and flexibility drive productivity - Ergonomic Stand
    Focus all day and night - TUV certified Intelligent Eye Care
    Software for smarter multitasking - Easy Setting Box
    Smoother scrolling and visuals - 120Hz Refresh Rate
    Take a break from work projects and enjoy gaming on a smoother screen. The 120Hz refresh rate keeps your screen running smoothly when playing games for a more immersive experience, and reduces lag when scrolling through Internet and work apps.
    Display
    sRGB coverage (typical) 1.15%
    Colour gamut 92%
    High Dynamic Range (HDR) technology DisplayHDR 400
    High Dynamic Range (HDR) supported Yes
    Display diagonal (metric) 124 cm
    Viewable size, vertical 33.5 cm
    Viewable size, horizontal 119.2 cm
    Display number of colours 1.07 billion colours
    Viewing angle, vertical 178°
    Viewing angle, horizontal 178°
    Maximum refresh rate 120 Hz
    Dynamic contrast ratio marketing name Mega DCR
    Contrast ratio (typical) 3000:1
    Screen curvature rating 1000R
    Screen shape Curved
    Response time 5 ms
    Display brightness (typical) 350 cd/m²
    Panel type VA
    HD type DQHD
    Touchscreen No
    Display technology LED
    Native aspect ratio 32:9
    Display resolution 5120 x 1440 pixels
    Display diagonal 124.5 cm (49")
    Performance
    Tap view No
    Wireless Dex support No
    Works with Samsung Bixby No
    TV Plus No
    Game mode No
    Flicker-free technology Yes
    AMD FreeSync No
    NVIDIA G-SYNC No
    Multimedia
    RMS rated power 5 W
    Number of speakers 2
    Built-in camera No
    Built-in speaker(s) Yes
    Design
    Product colour Black
    Market positioning Home
    Ports & interfaces
    HDCP version 2.2
    HDCP Yes
    Built-in KVM switch Yes
    DisplayPort version 1.4
    DisplayPorts quantity 1
    HDMI version 2.0
    HDMI ports quantity 2
    HDMI Yes
    USB Power Delivery up to 90 W
    USB Power Delivery Yes
    USB hub version 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
    Built-in USB hub Yes
    Network
    Ethernet LAN Yes
    Bluetooth No
    Ergonomics
    Picture-in-Picture Yes
    Swivel angle range -15 - 15°
    Swivelling Yes
    Pivot angle -2 - 11°
    Pivot Yes
    Height adjustment 12 cm
    Height adjustment Yes
    Wall mountable Yes
    Panel mounting interface 100 x 100 mm
    VESA mounting Yes
    Power
    Power supply type Internal
    AC input voltage 100 - 240 V
    Power consumption (off) 0.3 W
    Power consumption (max) 210 W
    Power consumption (standby) 0.5 W
    Power consumption (typical) 44 W
    Energy consumption (HDR) per 1000 hours 74 kWh
    Energy consumption (SDR) per 1000 hours 44 kWh
    Energy efficiency class (HDR) G
    Energy efficiency class (SDR) G
    Operational conditions
    Operating relative humidity (H-H) 10 - 80%
    Operating temperature (T-T) 10 - 40 °C
    Packaging content
    Cables included HDMI, USB
    Weight & dimensions
    Weight (without stand) 10.6 kg
    Height (without stand) 363.5 mm
    Depth (without stand) 293.8 mm
    Width (without stand) 1147.6 mm
    Weight (with stand) 15.6 kg
    Height (with stand) 568.4 mm
    Depth (with stand) 420.5 mm
    Width (with stand) 1147.6 mm
    Packaging data
    Package weight 20.6 kg
    Package height 343 mm
    Package depth 481 mm
    Package width 1265 mm
    General
    Product Family ViewFinity
    Customer Reviews
    Be the first to write a review
    0%
    (0)
    0%
    0%
    0%
    0%
    Customer Reviews
    Be the first to write a review
    0%
    0%
    0%
    0%
    0%