    (UK Consumers)
    ex. VAT (Rest of World)
    PayPal Credit 0% for 4 months
    BRAND NEW
    GLOBAL SHIPPING – UPS & DHL
    BUSINESS CUSTOMERS – please email: Sales@clove.co.uk
    FAST SHIPPING – All orders
    Key Features
    • equipped with 1 x USB-C port
    • GaN: very powerful but smaller than a normal charger
    • universal (check the technical specifications of the device you want to charge)
    • delivers 30W of energy: smartphone charged in 30 minutes, tablet in 60, MacBook Air in 110 (recharge times are indicative and depend on the battery capacity of the device being charged)
    • Power Delivery technology: power and safety guaranteed
    • European plug
    30 W, 1 x USB-C ( Power Delivery), Black
    Super-fast charging for all your devices
    The GaN 30W charger charges smartphones, tablets, smartwatches, TWS headphones and speakers from a variety of brands including Apple, Samsung, Huawei, Xiaomi and Oppo. This charger can also charge the MacBook Air (check the technical specifications of the device you want to charge). An essential accessory at home or in your office.
    Power Delivery technology ensures performance and security
    The charger's Power Delivery (PD) technology can charge your devices with more power. As soon as you plug your compatible cable into the USB-C port, the GaN wall charger delivers 30W of power, meaning your smartphone will be charged in 30 minutes, your tablet in 60 and your MacBook Air in 110 (recharge times are indicative and can depend on the battery capacity of the device being charged). Power Delivery also means safety : products equipped with this technology are designed to communicate directly with the device in order to control the correct amount of energy being supplied. This helps to prevent overheating and short-circuiting.
    Powerful and very compact thanks to GaN semiconductors
    This charger is made with Gallium Nitride (GaN) semiconductors. Accessories with this feature are more compact and also very powerful. The GaN network charger case measures only 35 x 30 mm, meaning it can be easily stored in a handbag or backpack. Always take it with you on your travels: the charger's European plug ensures compatibility in many countries all around the world.
    Smart design: practical and functional
    Performance
    Power protection features Overheating, Short circuit
    USB Power Delivery up to 30 W
    USB Power Delivery Yes
    Fast charging technology Super Fast Charging
    Fast charging Yes
    USB Type-C ports quantity 1
    Power source type AC
    Charger compatibility Headphones, Laptop, Smartphone, Smartwatch, Tablet
    Charger type Indoor
    Design
    Product colour Black
    Power
    Output current (9V) 3 A
    Output current (5V) 3 A
    Input current 1.5 A
    Input frequency 50/60 Hz
    Input voltage 100 - 240 V
    Weight & dimensions
    Depth 30 mm
    Width 35 mm
    Packaging data
    Package weight 100 g
    Package height 180 mm
    Package depth 40 mm
    Package width 90 mm
    Package type Hanging box
    Quantity per pack 1 pc(s)
    Customer Reviews
    Be the first to write a review
    0%
    (0)
    0%
    0%
    0%
    0%
    Customer Reviews
    Be the first to write a review
    0%
    0%
    0%
    0%
    0%