    (UK Consumers)
    ex. VAT (Rest of World)
    PayPal Credit 0% for 4 months
    BRAND NEW
    GLOBAL SHIPPING – UPS & DHL
    BUSINESS CUSTOMERS – please email: Sales@clove.co.uk
    FAST SHIPPING – All orders
    Key Features
    • equipped with 1 x USB-C port
    • GaN: very powerful but smaller than a normal charger
    • universal (check the technical specifications of the device you want to charge)
    • delivers 45W of power: charges smartphones in 20 minutes, tablets in 40, laptops in 70 (charging times are indicative and depend on the battery capacity of the device being charged)
    • Power Delivery technology: power and safety guaranteed
    • European plug
    45 W, 1 x USB-C ( Power Delivery), Black
    Powerful and very compact thanks to GaN semiconductors
    The 45 Watt charger is made with gallium nitride (GaN) semiconductors. Accessories with this feature are more compact and very powerful. The GaN network charger measures only 50 x 30 mm, meaning it can be easily stored in a handbag or backpack. Always take it with you on your travels: the European plug ensures compatibility in many countries around the world.
    Super-fast charging for all your devices
    The 45W GaN charger charges smartphones, tablets, smartwatches, TWS headphones and speakers from a variety of brands including Apple, Samsung, Huawei, Xiaomi and Oppo. This charger can also charge any laptop and MacBook Air (check the technical specifications of the device you want to charge).
    Power Delivery technology ensures performance and safety
    Power Delivery (PD) technology can charge your devices with more power. As soon as you plug your compatible cable into the USB-C port, the GaN wall charger delivers 45W of power, meaning your smartphone will be charged in 20 minutes, your tablet in 40 and your laptop in 70 (charging times are indicative and depend on the battery capacity of the device being charged). Power Delivery also means safety : products with this technology are designed to communicate directly with the device to control the correct amount of power being supplied. This prevents overheating and short-circuiting.
    Smart design: practical and functional
    Performance
    Power protection features Overheating, Short circuit
    USB Power Delivery up to 45 W
    USB Power Delivery Yes
    Fast charging technology Super Fast Charging
    Fast charging Yes
    USB Type-C ports quantity 1
    Power source type AC
    Charger compatibility Headphones, Laptop, Smartphone, Smartwatch, Tablet
    Charger type Indoor
    Design
    Product colour Black
    Power
    Output current (9V) 3 A
    Output current (5V) 3 A
    Input frequency 50/60 Hz
    Input voltage 100 - 240 V
    Weight & dimensions
    Depth 30 mm
    Width 50 mm
    Packaging data
    Package weight 130 g
    Package height 180 mm
    Package depth 40 mm
    Package width 100 mm
    Package type Hanging box
    Quantity per pack 1 pc(s)
    Customer Reviews
    Be the first to write a review
    0%
    (0)
    0%
    0%
    0%
    0%
    Customer Reviews
    Be the first to write a review
    0%
    0%
    0%
    0%
    0%