    (UK Consumers)
    ex. VAT (Rest of World)
    PayPal Credit 0% for 4 months
    BRAND NEW
    GLOBAL SHIPPING – UPS & DHL
    BUSINESS CUSTOMERS – please email: Sales@clove.co.uk
    FAST SHIPPING – All orders
    Key Features
    • equipped with 1 x USB-C port
    • GaN: very powerful but smaller than a normal charger
    • universal (check the technical specifications of the device you want to charge)
    • delivers 65W of power: charges smartphones in 15 minutes, tablets in 30, laptops in 50 (charging times are indicative and depend on the battery capacity of the device being charged)
    • Power Delivery technology: power and safety guaranteed
    • European plug
    65 W, 1 x USB-C ( Power Delivery), Black
    Super-fast charging for all your devices
    Power Delivery technology ensures performance and safety
    Powerful and very compact thanks to GaN semiconductors
    This charger is made with Gallium Nitride (GaN) semiconductors. Accessories with this feature are more compact and very powerful. The GaN network charger measures only 60x30 mm, meaning it can be easily stored in a handbag or backpack. Always take it with you on your travels: the European plug ensures compatibility in many countries around the world.
    Smart design: practical and functional
    Performance
    Power protection features Overheating, Short circuit
    USB Power Delivery up to 65 W
    USB Power Delivery Yes
    Fast charging technology Super Fast Charging
    Fast charging Yes
    USB Type-C ports quantity 1
    Power source type AC
    Charger compatibility Headphones, Headset, Laptop, Smartphone, Smartwatch, Tablet
    Charger type Indoor
    Design
    Product colour Black
    Power
    Output current (5V) 3 A
    Input current 1.5 A
    Input frequency 50/60 Hz
    Input voltage 100 - 240 V
    Weight & dimensions
    Depth 30 mm
    Width 60 mm
    Packaging data
    Package weight 135 g
    Package height 180 mm
    Package depth 50 mm
    Package width 90 mm
    Package type Hanging box
    Quantity per pack 1 pc(s)
    Customer Reviews
    Be the first to write a review
    0%
    (0)
    0%
    0%
    0%
    0%
    Customer Reviews
    Be the first to write a review
    0%
    0%
    0%
    0%
    0%