    Team Group ELITE TED532G5600C4601 - 32 GB 1 x 32 GB DDR5 5600 MHz ECC memory module
    (UK Consumers)
    ex. VAT (Rest of World)
    PayPal Credit 0% for 4 months
    BRAND NEW
    GLOBAL SHIPPING – UPS & DHL
    BUSINESS CUSTOMERS – please email: Sales@clove.co.uk
    FAST SHIPPING – All orders
    Key Features
    • JEDEC DDR5 On-die ECC, Stable Performance
    • Increased Fundamental Frequency, Faster Speeds
    • Unleashed Capacity, Stronger Multitasking
    • Improved Structural Composition, Greater Efficiency
    • Reduced Working Voltage, Better Energy Efficiency
    32GB, 1x 32GB, DDR5, 5600MHz, 44800MB/s, CL46, 1.1V
    Minimum specifications reach an ultra-high frequency of 4800MHz, 50% more from the 3200MHz standard frequency maximum of DDR4 modules. Let our DDR5 help you breeze through all your boring, mundane tasks.
    Standard working voltage has been reduced from the 1.2V in DDR4 modules to 1.1V, reducing energy consumption for each bandwidth to conserve energy and reduce your burden. To minimize noise interference, the power management has been transferred from motherboard to RAM and will be complimented with a PMIC for effective system load management.
    On-die ECC, Stable Performance
    Features
    Memory voltage 1.1 V
    On-Die ECC Yes
    ECC Yes
    Component for PC/Server
    Memory clock speed 5600 MHz
    Internal memory type DDR5
    Memory layout (modules x size) 1 x 32 GB
    Internal memory 32 GB
    General
    Product Family ELITE
    Weight & dimensions
    Depth 32 mm
    Width 134 mm
    Customer Reviews
    Be the first to write a review
    0%
    (0)
    0%
    0%
    0%
    0%
    Customer Reviews
    Be the first to write a review
    0%
    0%
    0%
    0%
    0%